воскресенье, 19 апреля 2015 г.

Виховне заняття на тему: «Діти. Злочин і кара»

Мета: формувати в учнів здатність до самоконтролю, поваги до моралі й правопорядку, сприяти формуванню правосвідомості підлітків шляхом конкретизації норм  моралі і права стосовно їхньої безпосередньої поведінки.
Обладнання: прості білі листки, «мікрофон», стікери.
Хід заняття

Доброго дня, діти.  Сьогодні ми з вами поговоримо про правопорушення та відповідальність за них. А розпочнемо нашу бесіду зі статті .. 3 Конституції України  «Людина,  її  життя  і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Утвердження  і  забезпечення  прав  і  свобод людини є головним обов'язком держави.»  Життя є одним із основних природних благ людини. Без нього всі інші блага, права та свободи втрачають свій сенс. Це стверджується тим, що всі люди вільні і рівні у своїх правах та гідності. На захисті цих прав та інтересів особи стоїть кримінальний закон. Життя кожної людини, як об’єкт кримінально-правової охорони, не має ніяких юридичних особливостей і відмінностей. Сьогодні, під час нашої бесіди, ми будемо говорити про те, що закон обов’язковий для всіх, не зважаючи на стать, колір шкіри, майновий стан, місце проживання. Хоча більшість людей  нашої країни поважають закони, однак часто трапляються і їх порушення . Порушення законів бувають різні. Деякі з них не мають серйозних наслідків. Серйозні правопорушення називають злочинами. А людей , які їх чинять, - злочинцями.
            Провина – вина ; проступок – порушення правил поводження; злочин – проступок, який карається законом.
           Злочин – суспільно небезпечна дія з порушенням установлених правил і норм поведінки, яка заподіює людям зло.
           Правопорушення – це антигромадський учинок, який заподіює шкоду суспільству та іншим людям.

Вправа «Мікрофон» До чого веде порушення правил і законів?

Казкова вікторина

1.     Згадайте казку О.Толстого "Золотий ключик" або "Пригоди Буратіно". Назвіть персонажів, які скоювали правопорушення.
2. Казка Г.Х. Андерсена "Дюймовочка". Які злочини вчинили проти "Дюймовочки"?
3. Російська народна казка "Колобок". Які права встиг використати Колобок у своєму житті?
4. Які тварини в казці О.Толстого "Золотий ключик або Пригоди Буратіно" виконували роль поліцейських?
5. Російська народна казка "Три поросяти". Уявіть, що ви суддя Лісового суду. До вас звернувся потерпілий вовк зі скаргою на поросят.
Що ви йому відповісте?
6. Казка "Попелюшка". Які права Попелюшки порушувалися в цій казці? Хто їх порушував?
7. Казка О. Толстого "Золотий ключик" Чи правильно вчинили поліцейські, які схопили Буратіно і не дали йому сказати жодного слова на
своє виправдання? Відповідь обґрунтуйте.
8. За казкою Ш.Перо "Попелюшка" доведіть, чи є порушення законів в окремих діях мачухи.
9. Казка "Вовк і семеро козенят". Яке покарання вовка за вчинений ним злочин? Що це був за злочин?
10. Російська народна казка "Колобок". Чи правильно зробив Колобок, коли втік з дому? Поясніть свою думку.
11. Казка О.Толстого "Золотий ключик". Як називалася країна, в яку шахраї водили Буратіно? Чому вона так називається?
12. Казка "Колобок". Хто в цій казці скоїв найнебезпечніший злочин? Чому ви так вважаєте?
13. Казка Ш. Перро "Кіт у чоботях". Чи скоїв якесь правопорушення кіт у чоботях? Поясніть.
14. Казка Г.Х. Андерсена "Снігова королева". Який злочин учинила Снігова королева?
15. Казка "Колобок." Чи порушували права Колобка дід та баба? Поясніть свою думку.
Вправа   «Мікрофон».   Що ми відносимо до злочинів? Чи відповідають діти за скоєні злочини? Чому деякі люди стають на шлях правопорушень?

Слово вчителя. Одним з найпоширеніших і найнебезпечніших злочинів є крадіжки, хуліганство. Хуліганство – це навмисні дії особи,що грубо порушує порядок і виражає явну неповагу до суспільства. Форми хуліганських дій можуть бути різними: нецензурна лайка, бійки,безпричинні погрози, пошкодження майна. Міра покарання – позбавлення волі до одного року або виправні  роботи до двох років. За особливо тяжкі злочини дитина сама несе відповідальність з 14 років. А до цього відповідальність за протиправні дії дитини несуть її  батьки, а діти направляються у спеціальні установи.
Мозковий штурм „Комендантська година”
У багатьох країнах світу (наприклад, у Великій Британії, США, Росії та ін.) для зниження рівня злочинності серед неповнолітніх і кількості підлітків, які стали жертвами злочинів, вводили комендантську годину для дітей. Знаходження неповнолітніх віком до 16 років на вулиці у вечірній та нічний без дорослих обмежувалося. Найчастіше це обмеження починалося з 23 годин у весняно-літній період та 22 год в осінньо-зимовий період і тривало до 6 год ранку.
Діти діляться на дві групи
                                 За                                                          Проти
1.     Зниження рівня злочинності.            1. Обмеження прав.
2.     Спокійне життя.                                  2. Менше спілкування з               друзями.
3.     Менше будуть сваритися                   3. Менша можливість
батьки.                                                     перебування на свіжому повітрі.
1.     Більше часу на навчання.                     
2.     Більше часу на відпочинок.
3.     Менша ймовірність нападу.
Запитання для обговорення
1.     Чи застосовують ваші батьки щодо вас „комендантську годину”?
2.     Як ви вважаєте, чи доцільно обмежувати деякі права дитини, щоб уникнути більшої шкоди для її життя і здоров’я.
Отже, обговоривши це питання, ми прийшли до висновку, що деякі обмеження, які застосовують до вас батьки приносять для вас більше користі, ніж шкоди.
Вправа «Не зашкодь собі»
У місті „N” з’явився злочинець, який нападає на підлітків з метою грабежу та насильства. Нам з вами необхідно виробити рекомендації, які давали б можливість дітям уникнути небезпечних ситуацій і звести ризик нападу до мінімуму. Для цього необхідно нам розділитися на три групи, які будуть розробляти рекомендації від імені: батьків; правоохоронних органів та засобів масової інформації.
Батьки                                                                     Правоохоронні органи
1.     Куплять мобільний телефон.              1. Встановлення комендантської
2.     Зустрічатимуть зі школи.                         години.
3.     Не пустять пізно гуляти.                      2. Проводитимуть чергування.
4.     Постійний контроль.                             3. Проведення роз’яснювальної
5.     Бесіди.                                                       роботи.
6.     Віддадуть дитину в спортивну 4. Розроблення рекомендації     секцію.                                                           вчителям і батькам.
7.     Не носити провокуючий одяг.             5. Розроблення пам’ятки дітям.
6. Скласти фоторобот.
Засоби масової інформації
1. Надрукувати в газетах фоторобот
злочинця.
2. Виготовлення на телебаченні ролика.
3. Постійно його показувати по телебаченні.
Отже, при користуванні цими порадами, кожен підліток буде фактично убережений від небезпечної ситуації. Але з другої сторони багато з рекомендацій обмежують ваші права. Тому ми ще раз зможемо переконатися, що обмеження в багатьох випадках приносять більше користі, ніж шкоди.
Відеоролик.
(Вправа «Конституція вигаданої країни»)
Підсумок. Повторимо, які ви знаєте правопорушення та злочини? До кого потрібно звернутися, якщо ви побачили, як хтось вчинив правопорушення чи злочин?

Ось забігає кінця наша виховна година на якій ми обговорювали важливі питання,що стосуються двох таких несумісних понять:дитина і злочин.

Тренінгове заняття «В країну «Ввічливості»


Мета: узагальнити знання учнів про правила поведінки вдома, в школі, в громадських місцях, прищеплювати дітям любов до рідної мови, культури спілкування; виховувати шанобливе ставлення до старших, батьків, виявляти піклування про молодших, слабших, викликати в учнів бажання виробляти хороші манери поведінки.
Категорія учасників: учні 4 класу.
Хід роботи
І. Організаційна частина.
Діти, сьогодні ми з вами здійснемо подорож «В країну Ввічливості», поговоримо про манери поведінки в школі, вдома, на вулиці.
 Вправа «Знайомство».
Давайте для початку познайомимось! Ви будете називати своє ім’я та  гарну рису характеру. Наприклад, я Ольга Ігорівна, і я – дружелюбна. Передаючи при цьому сонечко на знак привітності і прихильності одне до одного.
ІІ. Основна частина.
- Починаючи розмову про ввічливість, нам потрібно з’ясувати, що означає це поняття.
- Діти, як ви гадаєте, що таке ввічливість?
Слово «ввічливість» (cortesia) походить від стародавнього cortes — «двори». Це були місця, де звичайно збиралися філософи, художники, письменники, політики, економісти, судді, лікарі, всі професіонали і видатні, гідні люди, які мали розглядати важливі питання і приймати рішення в державі чи в королівстві.
Ввічливість – це, насамперед, мистецтво людського спілкування, вміння люб’язно ставитися до людей, які нас оточують. Я думаю ви погодитеся зі мною, що не лише дітям, а і дорослим хочеться, щоб до них ставилися їх друзі, рідні, уважно, по-доброму, завжди любили та поважали. Але весь секрет полягає в тому, що тільки до ввічливої людини, вихованої та доброї, люди ставляться саме так. Тільки таку людину всі люблять, поважають, хочуть спілкуватися з нею.
Сьогодні я вам пропоную невеличку подорож до країни  під назвою «Ввічливість». В цій країні є гори, ліс, острови та місто. Всі вони мають особливі назви, які допоможуть нам зрозуміти усі складові слова «ввічливість».

Щоб потрапити в країну «Ввічливість», треба спочатку зробити 3 зупинки на островах – перший острів «Привітання», другий – це «Вибачення», а третій - «Вдячність».
Для цього ми пригадаємо з вами формули ввічливості. Ці формули ми запишемо під островами. Наприклад, формула «Доброго дня!» відноситься до острову «Привітання» і так далі.
«Привітання»: Доброго ранку! Добрий день! День добрий! Доброго дня! Добридень! Добрий вечір! Вечір добрий!  Привіт! Салют! Вітання!
«Вибачення»: Вибач (те) мені! Пробач (те) мені! Даруй (те)! Перепрошую! Вибачай! Винен! Більше не буду!
«Вдячність»: Спасибі! Дякую(ємо)! Щиро вдячні! Дуже вдячні! Велика подяка!
Ми ще пограємо у гру «Устав чарівне слово» (вивішуються слова на дошці).
1.   Розтопить серце всякого сердечне слово - Дякую.
2.   Якщо їсти вже не в силах, то скажем мамі що? - Спасибі.
3.   Зазеленіє старий пень, коли почує - Добрий день.
4.   Коли згасає сонце і зоря лягає на плечі, серед знайомих голосів ми чуєм - Добрий вечір.
5.   Розтане навіть крига від слова теплого - Спасибі.
6.   Щоб зустрітися знову в годину призначену, кажу щиро і завжди я всім - До побачення.
Тепер ми залишимо Острови  чарівних, добрих слів (адже , ми згадали з вами добрі слова, які треба знати у країні під назвою «Ввічливість»). Рушаємо вперед. І першу зупинку на острові ми зробимо серед гір, які мають назву- «Гори Доброти».
Доброта це чуйність, прагнення робити добро.
Добрий – який доброзичливо, приязно, чуйно ставиться до людей.
Милосердний – який виявляє добре, співчутливе ставлення до когось.
Зараз ми з вами пограємо у гру « Якщо ти добра людина»
(умови гри: якщо людина повинна робити те, що я буду називати, плескайте в долоні, а якщо – ні, то сидите тихо).
1. Робити комусь зле, якщо ніхто не бачить.
2. Берегти рідну природу та охороняти її.
3. Шанувати працю інших людей.
4. Насміхатися з чужого горя.
5. Ділитися тим, що в тебе є.
6. Обманювати,хвалитися.
7. Допомагати друзям у біді.
8. Ображати інших.
9. Захищати слабкого.
10. Красти.
11. Любити людей.
12. Бути ввічливим.
13. Галасувати, коли хтось відпочиває.

Молодці, ви добре знаєте правила доброти. Тому, рушаємо далі.
А  далі наш шлях  пролягає крізь ліс- ліс «Чесності»
Читання байки М. Ярового «Лисиця»
         Лисиця в школу вчитися прийшла.
         А як вона ледачою була,
         То щоб уроки не робити –
         Надумала учительку дурити!
         Напише нишком на хвості
         Таблицю множення чи приклади прості
         І вгору лапу піднімає.
         -Я знаю!
         Я піду до дошки! –
         Озветься так, помнеться трошки,
         Хвоста до носа піднесе
          І прочита, як з книги, все.
          Отак знання у неї ті
          Не в голові були, а на хвості!
          Учителька помітила це діло –
          На хвіст ногою наступила:
          -Тепер відповідай! –
          Лисиця – так і сяк – не зна нічого – й край.
          Шановні друзі, учні й учениці,
          А поміж вас нема подібної лисиці?

Діти, чому лисиця так себе поводить?
Лисичка,  мабуть,  так  себе веде, бо не знає правил чесності, потрапила  до  цього лісу випадково.
Бачу, що учні нашої школи стараються бути вихованими і ввічливими. Але хочу ще раз у цьому переконатися і пропоную вам пограти в гру «ТАК чи НІ». Згодні? Якщо погоджуєтеся зі мною, то плескаєте в долоні, а якщо не згодні, то сильно крутите головою в різні боки. Зрозуміло? Тож будьте уважні!
·      Ви вдома мамі помагаєте?
·      Ліжко зранку застеляєте?
·      Посуд миєте?
·      Чашки б’єте?
·      А стареньких поважаєте?
·      А маленьких ображаєте?
·      Йдеш по вулиці - сміти, буде тьоті що мести.
·      Назбирай камінців і кидай у горобців.
·      Не топчи травинку, не зірви рослинку.
·      Упіймаєш кота - покрути за хвоста.
·      А прийдеш до школи - ні з ким не вітайся.
·      У транспорті місцем старшим поступайся.
Тож, щоб залишитися тут, їй потрібно вивчити правила чесності. Давайте разом нагадаємо які є правила чесності.
Сказав зробив.
Помилився визнай.
Забув попроси пробачення.
Говори те, що думаєш.
Не впевнений не обіцяй.
Не можеш сказати правду поясни, чому.
Не видавай чужу таємницю.

Тепер рушаємо в «Гостинне» місто.
Звичай ходити у гості і приймати гостей з'явився дуже давно. Вміння бути гостем, як і господарем ціле мистецтво. Гостинність так називають цю рису. Вона притаманна не лише окремим людям, а й цілим народам.
Діти, а як ви думаєте, для чого люди ходять один до одного в гості? (Приємно, коли хтось, побачивши тебе, зрадіє, тепло усміхнеться. А ще, коли є з ким поговорити, обмінятися новинами, поділитися радістю, разом провести час).
А щоб гостина була приємною для господарів і гостей, потрібно знати і дотримуватись певних правил, які народ виробляв упродовж віків.
А зараз ми пограємо в гру. Якщо я говорю все правильно, ви підіймаєте руку вверх , якщо ні – сидите рівно.
Сиджу за столом, поклавши лікті на стіл.
Їм поспіхом, голосно плямкаючи, ковтаю великі шматки.
Після їжі дякую за обід.
За столом у їдальні сміюся, штовхаючи сусіда.
П'ю обережно, не розливаючи напій.
Лізу руками в склянку, щоб дістати фрукти з компоту.
Молодці! Отже, правила гостинності ми засвоїли, тому в місті поводилися чемно і гостина була приємною для господарів
На закінчення нашого заняття ми створимо алею Ввічливості.
У вас на партах лежать паперові сердечка. На них напишіть ті цінності, які ви вважаєте головними для себе. Ваші сердечка утворять алею Вввічливості (їх прикріплюють на дошку).
ІІІ. Заключна частина.
Ну що ж, мої любі мандрівники, подорож наша закінчується. Думаю, що після сьогоднішнього дня ми всі будемо намагатися не забувати про «чарівні» слова, які сьогодні прозвучали, частіше вживатимемо їх у своєму житті, у спілкуванні і ставленні один до одного. Від цього ми станемо не просто культурними, ввічливими, а, перш за все, людяними, добрими.
Тому нехай вони назавжди ввійдуть до вашої лексики, і звучать не тільки у школі, але й у ваших домів­ках, і завжди будуть доречними і вчасними.