Мета: формувати в учнів здатність
до самоконтролю, поваги до моралі й правопорядку, сприяти формуванню
правосвідомості підлітків шляхом конкретизації норм моралі і права стосовно їхньої безпосередньої
поведінки.
Обладнання:
прості
білі листки, «мікрофон», стікери.
Хід заняття
Доброго дня, діти. Сьогодні ми з
вами поговоримо про правопорушення та відповідальність за них. А розпочнемо
нашу бесіду зі статті .. 3 Конституції України
«Людина, її життя
і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в
Україні найвищою соціальною цінністю. Утвердження і
забезпечення прав і
свобод людини є головним обов'язком держави.» Життя є одним із основних природних благ
людини. Без нього всі інші блага, права та свободи втрачають свій сенс. Це
стверджується тим, що всі люди вільні і рівні у своїх правах та гідності. На
захисті цих прав та інтересів особи стоїть кримінальний закон. Життя кожної
людини, як об’єкт кримінально-правової охорони, не має ніяких юридичних
особливостей і відмінностей. Сьогодні, під час нашої бесіди, ми будемо говорити
про те, що закон обов’язковий для всіх, не зважаючи на стать, колір шкіри,
майновий стан, місце проживання. Хоча більшість людей нашої країни поважають закони, однак часто
трапляються і їх порушення . Порушення законів бувають різні. Деякі з них не
мають серйозних наслідків. Серйозні правопорушення називають злочинами. А людей
, які їх чинять, - злочинцями.
Провина – вина ;
проступок – порушення правил поводження; злочин – проступок, який карається
законом.
Злочин – суспільно
небезпечна дія з порушенням установлених правил і норм поведінки, яка заподіює
людям зло.
Правопорушення – це
антигромадський учинок, який заподіює шкоду суспільству та іншим людям.
Вправа «Мікрофон» До чого веде порушення
правил і законів?
Казкова
вікторина
1.
Згадайте казку О.Толстого "Золотий ключик" або
"Пригоди Буратіно". Назвіть персонажів, які скоювали правопорушення.
2. Казка Г.Х. Андерсена "Дюймовочка". Які злочини вчинили проти "Дюймовочки"?
3. Російська народна казка "Колобок". Які права встиг використати Колобок у своєму житті?
4. Які тварини в казці О.Толстого "Золотий ключик або Пригоди Буратіно" виконували роль поліцейських?
5. Російська народна казка "Три поросяти". Уявіть, що ви суддя Лісового суду. До вас звернувся потерпілий вовк зі скаргою на поросят.
Що ви йому відповісте?
6. Казка "Попелюшка". Які права Попелюшки порушувалися в цій казці? Хто їх порушував?
7. Казка О. Толстого "Золотий ключик" Чи правильно вчинили поліцейські, які схопили Буратіно і не дали йому сказати жодного слова на
своє виправдання? Відповідь обґрунтуйте.
8. За казкою Ш.Перо "Попелюшка" доведіть, чи є порушення законів в окремих діях мачухи.
9. Казка "Вовк і семеро козенят". Яке покарання вовка за вчинений ним злочин? Що це був за злочин?
10. Російська народна казка "Колобок". Чи правильно зробив Колобок, коли втік з дому? Поясніть свою думку.
11. Казка О.Толстого "Золотий ключик". Як називалася країна, в яку шахраї водили Буратіно? Чому вона так називається?
12. Казка "Колобок". Хто в цій казці скоїв найнебезпечніший злочин? Чому ви так вважаєте?
13. Казка Ш. Перро "Кіт у чоботях". Чи скоїв якесь правопорушення кіт у чоботях? Поясніть.
14. Казка Г.Х. Андерсена "Снігова королева". Який злочин учинила Снігова королева?
15. Казка "Колобок." Чи порушували права Колобка дід та баба? Поясніть свою думку.
2. Казка Г.Х. Андерсена "Дюймовочка". Які злочини вчинили проти "Дюймовочки"?
3. Російська народна казка "Колобок". Які права встиг використати Колобок у своєму житті?
4. Які тварини в казці О.Толстого "Золотий ключик або Пригоди Буратіно" виконували роль поліцейських?
5. Російська народна казка "Три поросяти". Уявіть, що ви суддя Лісового суду. До вас звернувся потерпілий вовк зі скаргою на поросят.
Що ви йому відповісте?
6. Казка "Попелюшка". Які права Попелюшки порушувалися в цій казці? Хто їх порушував?
7. Казка О. Толстого "Золотий ключик" Чи правильно вчинили поліцейські, які схопили Буратіно і не дали йому сказати жодного слова на
своє виправдання? Відповідь обґрунтуйте.
8. За казкою Ш.Перо "Попелюшка" доведіть, чи є порушення законів в окремих діях мачухи.
9. Казка "Вовк і семеро козенят". Яке покарання вовка за вчинений ним злочин? Що це був за злочин?
10. Російська народна казка "Колобок". Чи правильно зробив Колобок, коли втік з дому? Поясніть свою думку.
11. Казка О.Толстого "Золотий ключик". Як називалася країна, в яку шахраї водили Буратіно? Чому вона так називається?
12. Казка "Колобок". Хто в цій казці скоїв найнебезпечніший злочин? Чому ви так вважаєте?
13. Казка Ш. Перро "Кіт у чоботях". Чи скоїв якесь правопорушення кіт у чоботях? Поясніть.
14. Казка Г.Х. Андерсена "Снігова королева". Який злочин учинила Снігова королева?
15. Казка "Колобок." Чи порушували права Колобка дід та баба? Поясніть свою думку.
Вправа «Мікрофон». Що ми відносимо до злочинів? Чи відповідають
діти за скоєні злочини? Чому деякі люди стають на шлях правопорушень?
Слово вчителя. Одним з найпоширеніших і найнебезпечніших злочинів є
крадіжки, хуліганство. Хуліганство – це навмисні дії особи,що грубо порушує
порядок і виражає явну неповагу до суспільства. Форми хуліганських дій можуть
бути різними: нецензурна лайка, бійки,безпричинні погрози, пошкодження майна.
Міра покарання – позбавлення волі до одного року або виправні роботи до двох років. За особливо тяжкі
злочини дитина сама несе відповідальність з 14 років. А до цього
відповідальність за протиправні дії дитини несуть її батьки, а діти направляються у спеціальні
установи.
Мозковий штурм „Комендантська година”
У багатьох країнах світу (наприклад, у Великій
Британії, США, Росії та ін.) для зниження рівня злочинності серед неповнолітніх
і кількості підлітків, які стали жертвами злочинів, вводили комендантську
годину для дітей. Знаходження неповнолітніх віком до 16 років на вулиці у
вечірній та нічний без дорослих обмежувалося. Найчастіше це обмеження
починалося з 23 годин у весняно-літній період та 22 год в осінньо-зимовий
період і тривало до 6 год ранку.
Діти діляться на дві групи
За
Проти
1. Зниження рівня
злочинності.
1. Обмеження прав.
2. Спокійне
життя.
2. Менше спілкування з друзями.
3. Менше будуть
сваритися
3. Менша можливість
батьки.
перебування на свіжому повітрі.
1. Більше часу на
навчання.
2. Більше часу на
відпочинок.
3. Менша ймовірність
нападу.
Запитання для обговорення
1. Чи застосовують
ваші батьки щодо вас „комендантську годину”?
2. Як ви вважаєте, чи
доцільно обмежувати деякі права дитини, щоб уникнути більшої шкоди для її життя
і здоров’я.
Отже, обговоривши це питання, ми прийшли до висновку,
що деякі обмеження, які застосовують до вас батьки приносять для вас більше
користі, ніж шкоди.
Вправа «Не зашкодь собі»
У місті „N” з’явився злочинець, який нападає на
підлітків з метою грабежу та насильства. Нам з вами необхідно виробити
рекомендації, які давали б можливість дітям уникнути небезпечних ситуацій і
звести ризик нападу до мінімуму. Для цього необхідно нам розділитися на три
групи, які будуть розробляти рекомендації від імені: батьків; правоохоронних
органів та засобів масової інформації.
Батьки Правоохоронні
органи
1. Куплять мобільний
телефон.
1. Встановлення комендантської
2. Зустрічатимуть зі
школи.
години.
3. Не пустять пізно
гуляти.
2. Проводитимуть чергування.
4. Постійний
контроль.
3.
Проведення роз’яснювальної
5. Бесіди.
роботи.
6. Віддадуть дитину в
спортивну 4. Розроблення рекомендації
секцію.
вчителям
і батькам.
7. Не носити
провокуючий одяг.
5. Розроблення пам’ятки дітям.
6. Скласти фоторобот.
Засоби масової інформації
1. Надрукувати в газетах фоторобот
злочинця.
2. Виготовлення на телебаченні ролика.
3. Постійно його показувати по телебаченні.
Отже, при користуванні цими порадами, кожен підліток
буде фактично убережений від небезпечної ситуації. Але з другої сторони багато
з рекомендацій обмежують ваші права. Тому ми ще раз зможемо переконатися, що
обмеження в багатьох випадках приносять більше користі, ніж шкоди.
Відеоролик.
(Вправа «Конституція вигаданої країни»)
Підсумок. Повторимо,
які ви знаєте правопорушення та злочини? До кого потрібно звернутися, якщо ви
побачили, як хтось вчинив правопорушення чи злочин?
Ось забігає кінця наша
виховна година на якій ми обговорювали важливі питання,що стосуються двох таких
несумісних понять:дитина і злочин.